Smak muzyczny

Młodzieżowa melodyjność perkusji

Od dzieciństwa prawie każdy przebywa w strefie muzycznych upodobań. Natomiast nie każdy z dorosłych osób zdaje sobie sprawę, jak wiele możliwości wyrazistych mają instrumenty, które brzmią pod narzędzimi uderzającymi. 

Od czego w ogóle dla człowieka zaczęło się muzykowanie? O tym, że ludzkość starożytna szeroko wykorzystywała rozmaite instrumenty perkusyjne dowiadujemy się ze starotestamentowych ksiąg Pisma Świętego. Prawie w każdym opowiadaniu o wydarzeniach radosnych z historii narodu wybranego są wymieniane instrumenty „uderzeniowe”.
Święty Apostoł Paweł, wyjaśniając sens, ważność i treść pojęcia miłosci, nawiązuje do skojarzeń muzycznych: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca, albo cymbał brzmiący”.
Natomiast studenci Instytutu muzycznego im. R. Gliera na czele z ich energicznym kierownikiem prof. Bronisławem Zgałat-Łozińskim, nie tylko z miedzi brzęczącej, ale również z kawałków drzewnianych, rozmaitych rureczek metalowych, skór naciągniętych i jeszcze innych niewiarygodnie wyrobionych przyrządów na pozór prymitywnych, potrafili ze szczególną miłością wydobyć dźwięki nieoczekiwanie delikatne, melodyjne, uczuciowe i naprawdę piękne.
Chodzi oczywiście o kilka rodzajów ksylofonów, zestaw perkusyjny, wibrafon, kastanjety, litawry i inne dziwołągi z muzycznego świata „uderzeniowego”.
Wołodymyr Zawalnyj, Jarosław Sobipan, Maryna Kłymko, Kateryna Suchodub, Maryna Szczerbaczenko, Li Juj i ich koledzy zadziwili obecnych na Sali mistrzowskim wykonaniem utworów F. Chopina, C. Debussyego, B. Vindo, M. Glinki, E. Hutchego, J. Bacha, in.
Widownia żywo reagowała – czasami nie ukrywając radosnego zdziwienia – na wykonanie każdego utworu w tym niezwykłym koncercie i bardzo uważnie słuchała krótkich i ciekawych wyjaśnień p. Bronisława Zgałat-Łozińskiego.
Sala była wypełniona po brzegi przeważnie przez studentów Kijowskiego Uniwersytetu Sławistycznego, na czele z ich wykladowczynią p. Nadzieja Susznicką, która razem z p. Bronisławem była prowadzącą koncertu.
Nie ukrywali swego zadowolenia gości honorowe tego wydarzenia: pani Konsul RP w Kijowie Dorota Dmochowska, Rektor Instytutu August Żukow, kierownik dzialu instrumentów dętych Ołeksandr Koczerżenko, dziekan fakultetu orkiestrowego Wołodymyr Duma.
Słuchając cudownych dźwięków wydobywanych przez wyjątkowo utalentowaną młodzież, pomyślałem: tym dziewczetom i chłopakom na razie i w przyszłości nie zagrozi żadny kryzys, ponieważ potrafią nie tylko wytrwale pracować nad sobą, ale również wzbudzić zaufanie i szacunek do własnej wyjątkowej umiejętności.

Eugeniusz GOŁYBARD
Zdjęcia autora

<em>Bronisław Zgałat-Łoziński opowiada o kazdym instrumencie.</em>
Bronisław Zgałat-Łoziński opowiada o kazdym instrumencie.
<em>Zdjęcie na pamiątkę: p. Bronisław i jego uczniowie</em>
Zdjęcie na pamiątkę: p. Bronisław i jego uczniowie
Fragmenty koncertu.
Fragmenty koncertu.
Czołówka honorowa (od lewej): Wołodymyr Duma, Bronisław Zgałat-Łoziński, August Żukow, Dorota Dmochowska, Ołeksandr Koczerżenko, Nadzieja Susznicką
Czołówka honorowa (od lewej): Wołodymyr Duma, Bronisław Zgałat-Łoziński, August Żukow, Dorota Dmochowska, Ołeksandr Koczerżenko, Nadzieja Susznicką




[Kto MY jesteśmy? / Хто МИ такі?] [Szukajcie – znajdziecie / Шукайте – знайдете] [Schemat strony internetowej / Схема Інтернет–сторінки][Log In]
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Eugeniusz Gołybard