Bryfing

Ambasador RP w Kijowie Jacek Kluczkowski zapewnia:
„Zrobimy wszystko, by obywatele Ukrainy zostali zadowoleni”

Jeszcze przed początkiem było widać wyraźnie, że impreza zapowiada się wyśmienicie: 14 kamer TV i 54 dziennikarzy –– to wskaźnik przekonujący o stałym zainteresowaniu nie tylko tak bardzo ważnym tematem, jak warunki prawne przekroczenia granicy Unii Europejskiej na Bugu, ale również smakołykami, z zaiste polską elegancją i gościnnością tradycyjnie załączonymi do części oficjalnej na utulnym podwórku Konsulatu Generalnego w Kijowie.

W częśći oficjalnej Ambasador RP w Kijowie Jacek Kluczkowski i Konsul Generalny RP w Kijowie Grzegorz Opaliński w sposób zwięzły i dobitny poinformowali obecnych o podstawowych regułach oraz warunkach prawnych otrzymania wiz od 1 stycznia 2008 roku, a takoż wyczerpująco odpowiedzieli na liczne zapytania ze strony specyficznej publiczności dziennikarskiej.

Jak już od dawna zapowiadano, właśnie z początkiem roku 2008, Polska zaczyna zastosowywać wymagania określone porozumieniem z Szengen. Co prawda, na razie jeszcze zostają nie wiadome niektóre drobne szczegóły, ale ich wyjaśnienie zależy również od strony ukraińskiej.

Oczekuje się, że wlaśnie te szczeguły będą tematem negocjacji pod czas konsultacji konsularnych 11–12 września b.r. z udziałem Ukrainy i Polski. Na przykład, mogą być ustanowione ulgi dotyczące cen wiz dla młodzieży, studentów, dziennikarzy, mieszkańców strefy przygranicznej.

W tej chwili we wszystkich krajach szengenskiej strefy prawniczej Unii Europejskiej cena rozpatrzenia podania wizowego stanowi 35 euro.

Ze strony polskiej żadnego problemu nie może pojawić się. Dziś polska służba konsularna jest największą i wydaląc 90 000 wiz rocznie, trzyma pierwszeństwo w skali światowej.

Warto zwrócić uwagę czytelników, że na razie, mimo iż dzisiejsze reguły przewidują termin załatwiania wiz do pięciu dni, Konsulat Generalny w Kijowie załatwia wszystkie podania w ciągu 24 godzin.

Odpowiednie przygotowania w celu przyspieszenia przekroczenia granicy w okolicznościach nowych wymagań poczyniono na polsko–ukaińskich przejściach granicznych i we wszystkich czterech Konsulatach RP na Ukrainie. Ilość funkcjonariuszy i urządzeń zostanie dostosowana do nowych potrzeb.

Wizy polskie będą ważne dla przebywania we wszystkich krajach strefy szengenskiej.

Jak wiadomo, Polska w ciągu całego okresu niezależności Ukrainy podtrzymywała inicjatywy i opinię Kijowa w organizacjach międzynarodowych. I tym razem będzie stosowany szeroko zakrojony program promocji dla młodzieży ukraińskiej studiującej na wyższych uczelnach w Polsce.

Przewiduje się, że wprowadzenie nowego regulaminu załatwiania wiz będzie się odbywało stopniowo, w trakcie pewnego okresu przejściowego, w którym będą współrzednie dziłać stare i nowe reguły. Trwałość tego okresu akurat musi być wyznaczona pod czas konsultacji konsularnych, które odbędą się w przyszłym tygodniu.

Jedna egzaltowana dziennikarka zapytała wibrującym głosem: „Czy będą pobierane odbitki palców przy załatwianiu wiz albo pod czas przekroczenia granicy?”

Cóż, pod czas konferencji prasowych można również zadawać takie i podobne pytania...

Na końcu części oficjalnej, Ambasador RP w Kijowie Jacek Kluczkowski, jak zawsze promienujący miłym uśmiechem, zapewnił dziennikarzy: „Zrobimy wszystko, by obywatele Ukrainy zostali zadowoleni” i zaroponował przejść do rozmów w cieniu namiotów.

I naprawdę, wszyscy zostali zadowoleni pod czas podalszej wymiany zdań przy piwie z kielbasą smażoną.

Eugeniusz GOŁYBARD





[Kto MY jesteśmy? / Хто МИ такі?] [Szukajcie – znajdziecie / Шукайте – знайдете] [Schemat strony internetowej / Схема Інтернет–сторінки][Log In]
2025 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Eugeniusz Gołybard