Заклади мудрого віку
Проблема активного життя пенсіонерів була актуальною завжди. Проте вона набула нового змісту коли в цю тему вступили Університети Третьго Віку.
Разом із дружиною упродовж трьох років викладаємо наш СЩС (Систему Щоденного Оздоровлення) у Київському Університеті Третього Віку, а останнім часом також у Польщі. Отож маємо можливість порівняти деякі риси і показники діяльності цих специфічних і дуже необхідних закладів.
Стосовно нашого предмету викладання, спостерігаємо добрі результати його використання особами похилого віку в обох країнах. Але мушу зазначити, що дуже добрі результати отримуть саме ті особи, котрі використовують СЩС старанно і в повному обсязі. Лінощі у цій справі неприпустимі.
Нажаль, переважаюча чисельність людей не хоче брати на себе відповідальність за своє здоров’я і не дає собі труду праці для себе, для власного оздоровлення.
Статистика тут очевидна. Згідно із нашими спостереженнями, тільки п’ята частина студентів УТВ у Києві та майже третя частина слухачів УТВ у Польщі позитивно використовують СЩС, тобто надану їм можливість жити у здоров’ї, без ліків і лікарів.
До речі, діяльність УТВ у Польщі відбувається у непорівняльно кращих умовах і побудована на непорівняльно доскональших організаційних засадах ніж діяльність УТВ в Україні.
Так наприклад, Київський УТВ, як це не прикро, фактично не має жодного свого приміщення для проведення занять. Час від часу вдається тимчасово домовитись з районними Центрами соціальної допомоги у Києві й з деякими бібліотеками столиці про безоплатне використання їх залів.
Безоплатне, тому що Київський УТВ ось вже п’ятий рік поспіль існує на гроші спонсорів, які заснували цей навчальний заклад перед виборами до центральних і місцевих органів влади, як організаційне забезпечення підтримки певного кандидата з боку виборців старшої вікової категорії.
Отож фінансових засобів ледве вистачає на підтримку скромного офісу і на мінімальну платню для кількох осіб, котрі організують поточну діяльність закладу. Відповідно, всі викладачі Київського УТВ працюють на правах волонтерів, що у ряді випадків обумовлює низьку якість і сумнівну користь занять.
Натомість, як типовий польський приклад УТВ можна навести навчальні заклади у містах середньої величини: Бєльско-Бяла і Цєшин. Достатньо побачити будинки, в яких розміщуються ці заклади — солідні, навіть імпозантні.
Товариство Цєшинський Університет ІІІ Віку функціонує з грудня 2004 року, перебуваючи у складі й під опікою Факультету Етнології і Наук про Освіту Силезського Університету у Цєшині.
Заняття відбуваються у формі пленарних лекцій та у 14 Секціях за інтересами: культурознавчо-туристичній, географічно-історичній і хобістичній, комп’ютерній, мовній (англійська), мовній (німецька), гімнастичній, йогі, плавання, художній — живопис, художній — кераміка, фотографічній, фільмовій, танцювальній, екскурсій та імпрез на пленері.
Для практичної реалізації своїх задумів, слухачі УТВ у Цєшині мають у своєму розпорядженні басейн, малий і великий гімнастичні зали, художні майстерні, потрібне знаряддя та інструментальне забезпечення.
Демократична форма організації цього навчального закладу, як зазначено в його Статуті, передбачає, що запис нових слухачів може видбуватися не лише в канцелярії Товариства, але також перед кожним пленарним засіданням. Обов’язком членів Товариства є сплата річного внеску, який у 2012-2013 навчальному році становив 60 злотих (приблизно 187 гривень).
До Універсистету приймають осіб не молодших ніж 55 років. Станом на вересень 2012 року чисельність слухачів Цєшинський Університет ІІІ Віку становила 785 осіб.
Як зазначено в Інформаторі цього закладу, — “Діяльність УТВ має на меті залучення людей старшого віку до системи постійного вдосконалення, а отже психологічної і фізичної активізації слухачів, а також навчання їх мистецтву життя у третьому віці”.
Оце якраз воно!
Як бачимо, УТВ і СЩС мають спільну мету: вчити людей похилого віку мистецтву життя.
Бо саме СЩС вчить мистецтву здорового життя!
Євген ҐОЛИБАРД
|
На заняттях з СЩС ніколи не бракує слухачів |
|
|
Кожен хоче вчитися в солідних умовах |
|
|
|