Z okazji Święta Niepodległości

 

Wystawa świadecw historycznych

 

Ponad 600 polskich znaczków pocztowych na jedenastu planszach, dwa wielkie regały wystawkowe wypełnione książkami polskich autorów w oryginale i tłumaczeniach, stoły z periodykami i literaturą o Polsce – to tylko część imprezy, która odbyła się przy otwarciu wystawy w kijowskiej bibliotece im. Nowikowa-Pryboja.

W świąteczny dzień 11 listopada na uroczystość tłumnie przybyli oczniowie starszych klas ze szkoły nr 64 na czele z pedagogiem-organizatorem p. Anastasią Tkaczyk.

Otwierając świąteczną wystawę, pani dyrektor biblioteki Iryna Jakunina powiedziała do zebranych między innymi:

„Historia Polski od wieków jest ściśle powiązana z historią Ukrainy. Jest bardzo ważnym, gdy daje się poznać tę historię na dokumentach. Jednym ze źródeł, których nie da się sprostować w żadny sposób, są akurat znaczki pocztowe”.

W swoim wystąpieniu pani Iryna zwróciła uwagę słuchaczy na pewne pozycję literatury polskiej, obficie przedstawionej na wystawie, przypomniała również o tym, że rok 2010 jest rokiem F. Chopina.

Zachęcając uczniów do aktywnego zainteresowania polską książką i polską historią, p.dyrektor przedstawiła pisarza, dziennikarza, tłumacza i autora wystawy Eugeniusza Gołybarda.

Nasz niestrudzony kolega wygłosił krótki odczyt o wspólnych korzeniach narodów polskiego i ukraińskiego, wyświetlił ich mało znane dzieje historyczne, zademonstrował odźwierciedlenie tych wydarzeń w faktografii znaczków pocztowych.

Wystawa przedstawionych świadecw historycznych sprawia dobre wrażenie na zwiedzających i będzie otwartą do końca listopada.

 

Andżelika PŁAKSINA

Zdjęcia – autora

[Kto MY jesteśmy? / Хто МИ такі?] [Szukajcie – znajdziecie / Шукайте – знайдете] [Schemat strony internetowej / Схема Інтернет–сторінки][Log In]
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Eugeniusz Gołybard