Hołd pamięci

 

Zmarli uczą nas, żywych

 

Uczą tych, kto chce uczyć się historii Narodu, by budować przyszłość.

 

Właśnie w takiej intencji pracownicy Ambasady RP na Ukrainie, na czele z kierownikiem Działu Konsularnego Rafałem Wolskim, z udziałem przedstawicieli Polonii kijowskiej i masmediów, wzięli udział w uroczystościach przy grobach Polaków w Bykowni, Darnicy i na Bajkowym.

Posprzątali, złożyli kwiaty, postawili zapalone znicze, pomodlili się, przypomnili dzieje w których uczestniczyli bardzo znane postacie i mniej wiadomi bohaterowie walk i męczęństwa, ludzie Prawdy i Honoru.

Jak powiedział w krótkim wystąpieniu R. Wolski, – „Są miejsca w których słowa ludzkie nie potrafią do końca wyświetlić całej prawdy i sensu wydarzeń, ponieważ dotyczą osób i dziejów, mających wymiar w kategoriach wiecznosci.”

A nawiązując do lat 1920-1937-1939-1989, przypomniał o miejscu i roli naszych Rodaków w historii Polski i Ukrainy.

Polskie groby na cmęntarzach całego świata – to świadectwa wielkiego wkładu setek tysięcy znanych i bezimennych dusz i umysłów naszych przodków w rozwój nauki, oświaty, kultury, w doskonalenie ludzkości i całej cywilizacji.

Polskie groby na cmęntarzach Ukrainy – to nie tylko świadectwa twórczego dorobku Polaków w przeszłości. Są to liczne znaki zachęcające do uświadomienia faktu ustawicznej walki na tych terenach między kulturą chrzescijańską a barbarzyństwem staroazjatyckiego trybu.

Są to znaki porównawcze, na tle których odźwierciedla się również kwestia rozwoju współczesnego społeczeństwa ukraińskiego, szukającego drogi postępu w ciemnościach strachu i niepewności. Społeczęństwa, które potrzebuje uświadomienia Prawdy i szacunku do niej.

Właśnie o tym myślelismy, stojąc w szyku hołdowym przy grobie zbiorowym w Bykowni, przed pomnikami w Darnicy i wśród mogił pod czas Mszy Świętej na Bajkowym.

W bardzo przejętych słowach homilii o. kapelan Polonii kijowskiej Leszek Tokarzecki zwrócił uwagę obecnych na sens świętości. Świętości, która w wieczności otrzymuje ciąg dalszy, ponieważ swój początek ma tu, na ziemi, wśród nas i naszych blizkich.

Ten sens i źródło świętości w sposób przekonujący wykazał nam Ojciec Święty bł. Jan Paweł II oraz wielkie rzesze zwykłych ludzi. Jednym z tych zwykłych ludzi był porucznik straży granicznej Alfons Ness, zdjęcie którego widzimy na pnie wielkiej sosny obok zbiorowego grobu Polaków w Bykowni.

 

Eugeniusz GOŁYBARD

Zdjęca – autora

 

[Kto MY jesteśmy? / Хто МИ такі?] [Szukajcie – znajdziecie / Шукайте – знайдете] [Schemat strony internetowej / Схема Інтернет–сторінки][Log In]
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Eugeniusz Gołybard