Wydarzenie

 

Święty Duch towarzyszy relikwii

błogosławionego Jana Pawła II Wielkiego

 

 10 lat temu Ojciec Święty okazał wielki hołd Narodowi Ukrainy faktem swej wizyty, modlitwy, celebrowaniem Mszy Świętych polowych z udziałem setek tysięcy wiernych w Kijowie i we Lwowie, wygłoszeniem niezapomnianych homilii, w których każde słowo było naprawdę na wagę złota.

 

Świętowanie 10-lecia tej historycznej wizyty, zakrojone na większą skalę, obejmowało szereg imprez świeckiego i religijnego charakteru. Właśnie o tym opowiadali na konferecji prasowej jej najdostojniejsi organizatorzy:

Biskup Stanisław Szyrokoradiuk:

„Wszyscy pamiętamy, jak Papież Jan Paweł II, ledwie stąpiwszy ze schodów samolotu, pocałował ziemię, jak pobłogosławił Ukrainę. Papież nie módł zmienić kierownictwa Ukrainy i usunąć ich kłamstwa, ale w sposób wyraźny przypomniał wszystkim o konieczności dotrzymania prawd i zapowiedzi Bożych”.

Biskup Markijan Trofymjak:

„Ta wizyta, oprócz jej wielkiego charyzmatycznego znaczenia na poziomie historycznym, była unikalnym wydarzeniem artystycznym. Przypominam sobie wyjątkową atmosferę triumfu sztuki w tamte dni: muzyka, pieśni, orkiestry, organy...

I to nie tylko pod czas odpraw liturgicznych, ale również pod czas ruchu wielkich tłumów ludzi, przybyłych do Kijowa i Lwowa z całej Ukrainy i innych krajów. Wszystkie Msze Święte, odprawiane przez Papierza w te dni były bardzo plastyczne, oduchowione w szczególny sposób”.

Biskup Josyp Milan:

„Byłem wyswięcony na kapłana jeszcze za czasów sowieckich, nielegalnie. A więc, jako grekokatolik, odebrałem wizytę Jana Pawła II wielkim znakiem i bardzo troszczyłem się o pomyślność przeprowadzania Służby Bożej wschodniego obrzędu, a zwłaszcza we Lwowie.

500 000 ludzi, przeważnie młodych, mimo obfitej ulewy, radosnych, szczęśliwych, śpiewających, pół miliona otwartych serc... W ciągu kilku dni wizyty Papież pozyskał dla Boga miliony Ukraińców”.

Kierownik Katolickiego media-centrum o. Paweł Wyszkowski wyjaśnił dla dziennikarzy pewne szczegóły dotyczące relikwii w Kościele katolickim i konkretnie relikwii błogosławionego Jana Pawła II. Między innymi, powiedział:

”Prawo katolickie przewiduje kilka kategorii relikwii świętych i błogosławionych, które są źródłem łask i odpowiednio szanowane przez wiernych. Relikwiarz przeznaczony dla przebywania w kosciele św. Aleksandra zawiera relikwie pierwszej kategori: część włosów Jana Pawła II, jego białą piuskę, co wiele lat nosił na głowie błogosławiony, oraz medal wykarbowany z okazji wizyty Papieża na Ukrainę”.

Tego samego dnia 23 czerwca 2011 roku, punktualnie o 18:01 do kościoła św. Aleksandra w Kijowie, w uroczystej procesji z udziałem kilku biskupów, w asyście wielu kapłanów, wiernych i obecności licznych dziennikarzy, wniesiono relikwie naszego Papieża, Ojca Świętego, błogosławionego Jana Pawła II, któremu wierni już nadali przydomek Wielki.

Wielki, ponieważ obdarzył setki milionów ludzi na całym świecie wielką miłością. Tak nazwali Ojca, który nadal żyje, istnieje, wspiera, uczy i wzmacnia naszą wiarę, nadzieję i naszą miłość.

Jeszcze jednym wyraznym znakiem tej miłości ukazała się tablica pamiątkowa z płaskorzeźbią przedstawiającą obraz Jana Pawła II, otwarta i poświęcona pod czas uroczystego wniesienia relikwii wielkiego Juwilanta w kościele św. Aleksandra obok kaplicy Jezusa.

O tej szczególnej miłości Jana Pawła II usłyszeliśmy równiwż z ambony pod czas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył Jego Ekscelencja, Ordynariusz diecezji Łuckiej biskup Markijan Trofymjak.

Po Mszy Świętej wyświetlono film „Jan Paweł II – papież wszystkich”, bardzo radośnie odebrany przez publiczność.

W następne dwa dni w kościele św. Aleksandra odbył się 40-godzinne modlitewne czuwanie wdzięczności za wizytę Jana Pawła II na Ukrainę, z prośbą o jego wstawiennictwo i opiekę nad naszą Ojczyzną.

W tym niecodziennym wydarzeniu, co trwało od godz. 11:00 24 czerwca do godz. 7:30 26 czerwca, miałem zaszczyt częściowo uczestniczyć, wygłaszając fragmenty wystąpień Jana Pawła II na ziemi Ukrainy.

Apoteozą wielkiego Jubileuszu 10-lecia wizyty Jana Pawła II na Ukrainę, stała się 26 czerwca uroczysta Msza Święta i wieletysięczna procesja z okazji Święta Bożego Ciała i Krwi.

Wesoły ciepły „kapuśniaczek”, co bez przerwy moczył nie tylko liczne parasole, ale również tworzył pod nogami jeziora na jezdni i chodnikach, nie ujął nawet odrobiny radosnej atmosfery, która panowała wśród uczestników rozspiewanego modlitewnego marszu po ulacach w centrum Kijowa.

Eugeniusz GOŁYBARD

Zdjęcia autora.

<em>Przed licznymi mikrofonami i TV-kamerami kolej na wesołe wystąpienie biskupa Josypa Milana.</em>
Przed licznymi mikrofonami i TV-kamerami kolej na wesołe wystąpienie biskupa Josypa Milana.
<em>Po stopniach przed wejsciem do swiątyni podnoszą długo oczekiwany relikwiarz.  <strong>(Andżeliko! Wykadrować centrum zdjęca i powiększyć!)</strong></em>
Po stopniach przed wejsciem do swiątyni podnoszą długo oczekiwany relikwiarz.  (Andżeliko! Wykadrować centrum zdjęca i powiększyć!)
<em>Poświęcenie tablicy z płaskorzeźbią przedstawiającą obraz Jana Pawła II.</em>
Poświęcenie tablicy z płaskorzeźbią przedstawiającą obraz Jana Pawła II.
<em>Uroczysta procesja z wnoszeniem relikwiarza.</em>
Uroczysta procesja z wnoszeniem relikwiarza.
<em>Biskup Witalij Skomorowski całuje relikwarz z relikwiami Jana Pawła II.</em>
Biskup Witalij Skomorowski całuje relikwarz z relikwiami Jana Pawła II.
[Kto MY jesteśmy? / Хто МИ такі?] [Szukajcie – znajdziecie / Шукайте – знайдете] [Schemat strony internetowej / Схема Інтернет–сторінки][Log In]
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Eugeniusz Gołybard